Yardım Çalışmaları

YARDIM SÜRECİ
Başvuru Aşaması
İhtiyaç Sahibi Aileler, 0212 444 00 93 nolu danışma hattımız üzerinden, merkezimize bizzat başvurarak, muhtarlıklar ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ya da sosyal inceleme ekiplerimiz tarafından durumlarını merkezimize ileterek, kurumumuza başvuruda bulunurlar.

Başvurunun Tespiti
Yapılan başvurular, kurulan gezici ekip sistemi ile, İstanbul’un tüm bölgelerinde sürekli görev yapan, uzman sosyal inceleme ekiplerimizce bizzat yerinde aile ziyaretleri ile tespit edilir. Sosyal inceleme çalışmaları, kuruma başvuruda bulunan tüm ailelerin evlerinde ziyaret edilerek durumlarının ayrıntılı olarak taşınabilir bilgisayarlar ile sisteme kayıt edilmesine dayanır. “Sosyal yardım projesi” adı ile oluşturulan program sayesinde tespiti yapılan ailelerin bütün bilgileri sistemde kayıt altına alınır. Özellikle bireylerin TC. Kimlik No ları ile sisteme kayıt edilmiş olması, tekrarlı kayıtları ve suistimal edilecek açıkları devre dışı bırakmaktadır.
Yardım Kararlarının Verilmesi
Yapılmış olan sosyal inceleme çalışması neticesinde ailenin yardım edilmeye uygun kriterlerde olması durumunda, uzman sosyal inceleme ekiplerimizce tespit edilen ailelere, Belediyemiz Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmenliği hükümlerine göre faaliyet gösteren Değerlendirme Kurulu Kararı doğrultusunda yardım kararı verilir. Yardım kararı verilmiş olan aileler belirli periyotlarla yine sosyal inceleme ekiplerimiz tarafından ziyaret edilip o anki ihtiyaçları ve durumları tespit edilir. Merkezin yaptığı yardımlar bir kerelik olmayıp, ailelerin durumlarına göre, yıl bazında belirli periyotlarla tekrarlanmaktadır.
Yardımların Ailelere Ulaştırılması
Yardım yapılacak olan ailelerimize yardımlarımız, merkezimizin sosyal inceleme ekipleri tarafından ulaştırılır.
Sosyal inceleme ekipleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi ve Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM) ile ortaklaşa hazırlanan ve on hafta süren «Sosyal Araştırma Uzmanlığı Sertifika Programı» nı başarı ile tamamlamış ve sertifika almaya hak kazanmışlardır.

YARDIM TÜRLERİ

Sosyal Yardım Kartı

2006 yılına kadar ailelerin gıda ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile, temel gıda ürünlerini içeren gıda kolisi yardımı yapıldı.
2006 yılından itibaren ise gıda kolilerinin yerini, ailelerin kendi belirledikleri ihtiyaçlar doğrultusunda alışveriş yapmalarına imkân sağlayan ve anlaşmalı marketlerde geçen “Alışveriş Kupon”ları aldı. Üzerlerinde ailelere ait TC Kimlik Numarası bilgisi bulunan alışveriş kuponlarının başkaları tarafından kullanılmaları ve suiistimal edilmeleri önlendi.

2014 yılından itibaren ise “İstanbul Kart” projesi kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere, aynı özelliklere sahip Sosyal Yardım Kartı dağıtımı gerçekleştirildi.

Birçok açıdan avantaj sağlayan İstanbul Kart projesi ile yardım sistemi bir adım öteye taşındı. Bir yandan merkezin çalışma sisteminde özellikle zaman açısından tasarruf sağlarken diğer yandan, kart sistemine belirlenen periyotlarda otomatik yüklenen kontör ile vatandaşa kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. Ayrıca kart üzerinde bulunan TC Kimlik No bilgisi sayesinde güvenli bir sistem oluşturulmaktadır.
 
Sağlık Yardımı

Sosyal inceleme ekiplerimizin yerinde tespit raporu sonucu sağlık yardımına ihtiyaç duyanlara; muayene imkânı sağlanmakta, ilâç ve medikal yardımları yapılmakta ve danışmanlık hizmeti sunularak kişiler hastanelere yönlendirilmektedir. Ayrıca Büyükşehir Evde Bakım Ünitesi ve diğer ilgili birimlerle iş birliğine gidilmektedir. Kimsesiz hastalar ile Merkezimizin elemanları bire bir ilgilenmekte ve hastane işlemlerini takip etmektedirler.

Giysi, Eşya ve Mefruşat Yardımı

Hayırsever vatandaşlarımızın ikinci el eşya ve giysi yardımları kısa süre içerisinde adreslerinden teslim alınmakta, merkezimiz bünyesinde bulunan atölyelerde gerekli işlemlerden geçirildikten sonra, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Ayrıca merkezimiz evlenecek olan çiftler için gelinlik ve damatlık yardımı yapmaktadır.

Nakit Yardımı

Nakit yardımına ihtiyaç duyduğu tespit edilen kişiler, ihtiyaç önceliği sırasına göre gerekli evraklarıyla Büyükşehir Belediyesi Yardım Sandığı’na yönlendirilmektedir.
Psikolojik Destek

Sosyal inceleme çalışması neticesinde psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu tespit edilen vatandaşlarımıza kurum psikoloğu tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Şiddet Mağduru Kadınlara Destek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu arasında 21/01/2011 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde İstanbul’un en büyük Kadın Konuk Evi’ni hizmete açıldı.

KKM olarak, şiddet mağduru olan ya da sığınma evinden ayrılıp yeni bir yaşam kurmak için merkezimize başvuran kadınlara ihtiyaçları doğrultusunda destekte bulunulmaktadır. 

Bağış Süreci

Bağış yapmak isteyen hayırseverler 0212 444 00 93 nolu çağrı merkezimizi arayarak yapılacak yardımla ilgili bilgileri ve adreslerini bırakırlar. Merkez görevlileri yaptıkları programa göre, bağış yapmak isteyen vatandaşlar için uygun bir zamanda, bağışları adreslerinden teslim alır (isteyen vatandaşlar bağışları kendileri de getirebilmektedirler). Merkeze ulaşan bağışlar, atölyelerde gerekli temizlikleri yapılarak yardıma muhtaç kişilere ulaştırılmak üzere ambalajlanır. Hazırlanan ürünler yine merkez ekipleri tarafından ailelere teslim edilir.

Alınan Bağışlar: Kullanılabilir durumda olan giyim eşyaları, mutfak eşyaları, beyaz eşya, mobilya vb.

Galeri